O mnie

 
Joanna Bronowicka tiny.png
 
 

Jestem kandydatką Lewicy w wyborach do Sejmu. Startuję z miejsca numer 21 z listy w okręgu Warszawa, na który mogą też głosować osoby mieszkające za granicą. W 2015 roku dołączyłam do partii Razem i byłam liderką opolskiej listy w wyborach parlamentarnych. Jestem też członkinią Diem25 i w maju 2019 roku kandydowałam w Niemczech do Parlamentu Europejskiego. Na poziomie europejskim Razem i Diem 25 mają ten sam program polityczny na rzecz zielonej i sprawiedliwej Europy.

Urodziłam się w 1986r. we Wrocławiu, ale wychowałam się w Opolu. Uczyłam się w III LO na Duboisa, ale w drugiej klasie liceum wyjechałam na stypendium do Szkoły Zjednoczonego Świata w Nowym Meksyku w USA. 
Dwa lata później dostałam pełne stypendium by studiować na Harvardzie w USA. Studia licencjackie z nauk społecznych ukończyłam z wyróżnieniem i nagrodą za pracę na temat ruchu społecznego migrantów. W trakcie studiów angażowałam się na rzecz praw migrantów - w Bostonie i w Paryżu gdzie studiowałam na Sciences-Po i na Sorbonie. 

W 2010 roku wróciłam do Polski. W Warszawie pracowałam w organizacjach pozarządowych działających na rzecz migrantów, jako dziennikarka agencji Reutera oraz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji wdrażałam program otwartego rządu i konsultacji społecznych.

Teraz mieszkam w Berlinie i pracuję na uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, gdzie kierowałam ośrodkiem badawczym Centre for Internet and Human Rights. Badam wpływ nowych technologii na to jak pracujemy - moje badania dotyczą między innymi cyfrowych technik nadzoru pracowników call centers oraz kurierów.