Joanna Bronowicka
Joanna Bronowicka
POLSKA POLITYCZKA W BERLINIE
 

Kandydatka Lewicy do Sejmu

Numer 21 na liście w okręgu Warszawa i Zagranica

 
 
 
Joanna_Brownowicka_PictureBy_Neal_McQueen_2019.jpg
 
Joanna+Bronowicka+mod.jpg

JOANNA BRONOWICKA

Socjolożka, specjalistka w dziedzinie praw człowieka, ekspertka do spraw cyfryzacji. Od pięciu lat mieszka w Berlinie. Pracuje na Europejskim Uniwersytecie Viadrina, gdzie do niedawna kierowała ośrodkiem badawczym Centre for Internet and Human Rights. Łączy pracę badawczą z działalnością publiczną na rzecz ochrony praw i prywatności pracowników w Internecie.

Absolwentka Harvardu, studiowała także na Sorbonie oraz w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu. Zna angielski, francuski, portugalski i niemiecki. Doświadczenie zawodowe zdobywała jako analityczka w Ministerstwie Cyfryzacji i Administracji, gdzie zajmowała się rozwijaniem i wdrażaniem nowoczesnych, cyfrowych metod prowadzenia konsultacji społecznych. W Polsce pracowała również w organizacjach działających na rzecz migrantów, prowadząc m.in. kampanię na rzecz zalegalizowania pobytu nieudokumentowanych obcokrajowców w Polsce.

W 2015 roku kandydowała do Sejmu z listy partii Razem w rodzinnym Opolu. Była współzałożycielką berlińskiego okręgu partii Razem. W maju 2019 roku kandydowała w Niemczech do Parlamentu Europejskiego z listy europejskiego ruchu Diem25. W Berlinie działa w organizacjach na rzecz praw kobiet, migrantów i pracowników.

W Sejmie zamierza reprezentować interesy polskich emigrantów. Chce dbać o to, by Warszawa aktywnie zabiegała o ochronę ich praw i broniła ich przed systemową dyskryminacją, z którą spotykają się na rynku pracy, w dostępie do usług publicznych i świadczeń społecznych. Będzie również dążyć do tego, by ogromny wkład emigrantów w promocję polskiej kultury, sztuki i historii za granicą był lepiej dostrzegany i doceniany w kraju. Chce zabiegać o to, by głos Polek i Polaków mieszkających za granicą był słyszalny w Warszawie i Brukseli. 

Więcej o mnie.

 

Lewica to nowoczesne państwo dobrobytu - wolne od wpływów kościoła, gdzie przestrzegane są prawa człowieka, a kultura i media są niezależne od polityki.

Antoni Komasa Łazarkiewicz, polski kompozytor, twórca muzyki do filmów Agnieszki Holland, poparł moją kandydaturę do Sejmu.

Przemównienie w Bruskeli, teatr Bozar, 25 marca 2019, kampania do Parlamentu Europejskiego 2019, LINK do całego przemówienia

Kontakt

Zobacz aktualności na mediach społecznościowych albo wyśli mi maila.